Heybetli ve İddialı: Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Bu yıl PSA grubu bünyesine dahil olan Opel, son yıllarda yeni modelleri ile ciddi bir strateji atağına kalkmış durumda. Ben de geçtiğimiz günlerde bu iddialı hamlelerin son ürününü yeni Opel Insignia Grand Sport test sürüşü ile birlikte deneyimledim.

Opel’in 2008 yılı itibariyle efsane Vectra modeli yerine satışa sunduğu Insignia, fazla yumuşak hatlara sahip ilk jenerasyonu ile heyecan uyandırmayan, Passat gibi iddialı bir modelin yanında D-segmentinin sıradan üyesi olmanın dışına çıkamayan bir otomobildi. Sonrasında geçirdiği makyaj operasyonu ile rakiplerine yaklaşsa da teknoloji ve tasarım olarak tam anlamıyla isteneni veremiyordu.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

2. jenerasyon yeni Insignia Grand Sport test sürüşü ile birlikte tüm bu algılarım yıkıldı ve artık Opel’in çok daha doğru bir çizgide emin adımlarla ilerlediğini anladım. İsmi Grand Sport ekini alarak uzayan Insignia’nın, boyutları da doğru orantılı olarak büyümüş ve bir üst segmentin heybetini yakalamış. Tabii ki bu yaşam alanına da oldukça olumlu olarak yansımış.

Gelin 500 km boyunca kullanma fırsatı bulduğum yeni Opel Insignia Grand Sport test sürüşü izlenimlerime bakalım:

 

Dış Tasarım:

Yeni Insignia Grand Sport, ismindeki Insignia dışında ilk jenerasyondan tamamen farklı devrim geçirmiş bir otomobil.

En önemli tasarımsal değişiklik yeni Insignia Grand Sport’un kasa tipinde olmuş. İlk jenerasyonu Sedan olarak tanıtılan Insignia,  yeni Grand Sport ile birlikte daha sportif görünen ve coupe tarzı detaylara kavuşan Fastback tasarımı ile geliyor.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Aks mesafesi 92 mm, boyu ise 55 mm uzayan yeni Opel Insignia Grand Sport artık D-segmentinin en büyük temsilcilerinden biri haline gelmiş. Otomobilin boyutları o kadar büyük ki, 4897 mm‘lik boyu ile rakipleri Volkswagen Passat, Ford Mondeo, Skoda Superb ve Renault Talisman‘dan daha uzun. Neredeyse Mercedes-Benz E-Serisi ve BMW 5 Serisi ile aynı boyutlara sahip olan Insignia Grand Sport‘un cüssesi biraz alışkanlık gerektiriyor.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Krom detaylarla çevrili ön ızgarası ve dinamik tasarım çizgileriyle farklı bir havaya sahip olan yeni Opel Insignia Grand Sport test sürüşü konuğum, sahip olduğu Premium tasarım paketinin de etkisiyle daha da sportif görünüyor.

İlk jenerasyondaki yuvarlak hatlı ön farlar ve arka stoplar, yeni modelde köşeli tasarımla yerini almış. Ön ızgaraya doğru keskinleşerek giden LED farlar ve arka çamurluğa kadar uzanan arka stoplar otomobilin tasarımına önemli bir katkı sağlıyor.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Arka cam ile birlikte açılan bagaj kapağı, OPC Line donanımı ile gelen ve gayet şık görünen rüzgarlığa da ev sahipliği yapıyor. Fastback tasarımın bir parçası olan arka cam ile birlikte açılan bagaj kapağı ve nispeten basık tavan hatları, otomobili premium D-segmentindeki 4 Serisi Gran Coupe gibi coupe tasarımlı 4 kapılı modellere yaklaştırıyor.

 

İç Tasarım

Insignia Grand Sport içeride de ilk jenerasyona kıyasla oldukça büyük değişimler geçirmiş. Aslında daha önce yeni Astra‘ya binen kişiler için iç tasarımın tanıdık olduğu söylenebilir.

Ön konsolun üst kısmı daha önce test ettiğim Astra ve Mokka X ile neredeyse aynı. Ben bu tasarımı seviyor muyum? Kesinlikle! Oldukça sade ve şık bir kokpite sahip olan Insignia Grand Sport‘un içerisine adım attığınızda buram buram kalite kokusu alıyorsunuz.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Opel Insignia Grand Sport test sürüşünün büyük bölümünü geçirdiğim kabini “Yumuşak Plastik’ten Tasarruf Olmaz” felsefesiyle bol bol kaliteli plastikle donatan Opel, malzeme ve doku olarak gerçekten kusursuz bir iş çıkartmış 🙂

Sürücü odaklı konsolda ilk dikkat çeken, bir önceki modeldeki düğme cümbüşünün tamamen ortadan kaldırılması. Konsolda sadece 8 inçlik multimedya ekranı ve dijital klima kontrolleri bulunuyor. Sürüş modu ve sürüş yardımcılarını ise vites kolunun hemen önündeki düğmelerle yapabiliyorsunuz. Gösterge panelinin orta kısmında, başarılı grafikleri ile 8 inçlik kişiselleştirilebilir dijital gösterge paneli yer alıyor.

AGR onaylı 6 yönlü koltuklar gerçekten konfor olarak inanılmaz. Uzun yolda dahi kesinlikle en ufak bir yorgunluk ya da bel ağrısı hissetmiyorsunuz. Boyu uzayan otomobilin hem ön hem de arka koltuklarda sunduğu yaşam alanı ise oldukça geniş.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Arka cam ile birlikte açılan bagaj kapağının altında 490 litrelik bir yükleme kapasitesi sunuluyor. Bu rakam rakiplerine kıyasla biraz yetersiz kalsa da, yükleme eşiği önceki modele kıyasla oldukça geniş.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Premium Tasarım Paketi opsiyonuyla birlikte yeni Opel Insignia Grand Sport test sürüşü konuğum, OPC Line Sport deri kaplı düz tabanlı direksiyon, siyah tavan kaplaması, alaşımlı spor pedallar ve Head-up Display donanımlarına da sahip. Özellikle OPC Line Sport direksiyonun yumuşacık derisi harika bir kalite ve sürüş hissiyatına sahip. Konsolda azalan düğme sayısı, ters orantılı olarak direksiyonda artmış. Tabii adaptif hız sabitleyici, multimedya sistemi, direksiyon ısıtma gibi tüm özelliklerin bu düğmelerle kontrol edildiğini hatırlatayım.

 

Teknoloji

Opel Insignia Grand Sport test sürüşü konuğum Excellence donanıma ek olarak Premium Tasarım Paketi, Park&Go paketi ve Sunroof opsiyonlarına sahip.

Zengin Excellence donanımda IntelliLUX LED Matrix ön farlar, trafik işaret tespit sistemi, kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ve 3 adet USB girişi sunuluyor.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

IntelliLUX LED Matrix ön farlar oldukça güçlü bir aydınlatma performansına sahip. Hem uzun hem de kısa hüzmeli farlarıyla geceyi gündüze çeviren IntelliLUX teknolojisi 400 metreye kadar aydınlatma sunuyor ve diğer araçları algılayıp etrafını otomatik olarak karartarak rahatsızlık vermiyor.

Park & Go Paketi:

-Adaptif hız sabitleyici

Direksiyon üzerinden kontrol edilen adaptif hız sabitleyici teknolojisi Insignia Grand Sport‘ta görevini hakkıyla yapıyor. Yaklaşık 50 km’yi direksiyon simidi ve pedallara hiç dokunmadan kat ettim. Yarı otonom sürüşün bir tık altı diyebileceğimiz bu sistem ile öndeki araçla aranızdaki mesafeyi Az-Orta-Çok olmak üzere 3 kademede ayarlayabiliyorsunuz.

-Akan Trafik Uyarı Sistemi

Seyir halindeyken öndeki araçla güvenli mesafeyi korumanız için hem HUD sisteminden hem de gösterge panelinden bir otomobil simgesi ile uyarı veriyor. Yayaları algılama özelliğine de sahip ve gayet başarılı çalışıyor.

-Gelişmiş Park Pilotu

-Kör Nokta Uyarı Sistemi

-Otomatik katlanır aynalar

Otomatik katlanır aynalar biraz enteresan. Aracı kilitleme düğmesine bir kez bastığında aynalar kapanmıyor. Biraz daha uzun basarsanız aynaları da kapatıyor.

Premium Tasarım Paketi : 

(yalnızca paket içerisindeki teknolojik özellikler listelenmiştir)

FlexRide Sürüşe Duyarlı Şasi Teknolojisi

Amortisörleri saniyede 500 defa ayarlayan bu teknoloji sürüş alışkanlıklarınızı öğreniyor ve şasiyi otomatik kontrol ediyor. Direksiyon kolunun önündeki tuşlardan Sport ya da Touring modlarını seçebiliyorsunuz. Sport modunu seçtiğinizde otomobilin yol tutuşu fark edilir şekilde artıyor. Touring modu ise uzun yol sürüşlerinde daha konfor odaklı bir sürüş için amortisörleri değiştiriyor.

-Direksiyon arkası vites değiştirme ve direksiyon ısıtma

NAVI 900 IntelliLink – 8″ Dokunmatik Renkli Ekran – 8″ Renkli Sürücü Bilgi Ekranı

Konsoldaki dokunmatik ekranın hassasiyeti başarılı. Navigasyon sisteminin arayüzü biraz demode görünse de verimli çalışıyor. Apple CarPlay ve Android Auto sistemleride faydalı.

Head-Up Display

Test otomobillerinde karşılaştığım en başarılı HUD sistemi diyebilirim. Direksiyonun sol tarafında, far kontrollerinin hemen üzerinde 3 düğme bulunuyor. Düğmeler HUD sisteminin yansıtma konumunu, ışık seviyesini ve içeriğini ayarlıyor. HUD sisteminde navigasyon, hız, devir, radyo bilgileri seçilerek gösterilebiliyor.

Bose ses sistemi

 

Performans

Kaputun altında 136 beygir ve 320 nm Tork üreten 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel üniteyi barındıran yeni Insignia Grand Sport test sürüşü konuğum, 165 beygirlik 1.5 litre turbo beslemeli ve 2.0 litrelik 265 beygir güç üreten 2 benzinli motor seçeneği ile de satılıyor.

Benzin fiyatlarına bakarsak Opel Insignia Grand Sport’un en çok tercih edilen versiyonunun, test aracımdaki 1.6 litrelik 136 beygir turbo dizel motor seçeneği olacak gibi görünüyor.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Performans olarak gayet tatmin edici dizel motor seçeneği, 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede tamamlıyor. İlk jenerasyona kıyasla 175 kg daha hafif yeni Insignia Grand Sport, gaz tepkimeleri ve ara hızlanmaları ile oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Opel Insignia Grand Sport test sürüşü misafirim ile 500 km‘lik test boyunca Ortalama 7.7 litrelik tüketim verisini yakalamayı başardım. Bu denli heybetli bir otomobil için bence gayet makul bir rakam.

Yeni Opel Insignia Grand Sport Test Sürüşü

Premium Tasarım Paketi opsiyonu ile birlikte gelen FlexRide sürüşe duyarlı şasi teknolojisi sayesinde otomobil, konsoldaki Sport ve Tour düğmeleri ile şasiyi ihtiyaçlara yönelik uyarlıyor.

Sport modunda sertleşen süspansiyonlarla yol tutuşunda hissedilir iyileştirme sağlayan adaptif şasi, Tour moduna alındığında ise uzun yol kullanımı ve konfor odaklı kullanım üzerine çalışmaya başlıyor.

 

Fiyat

Yeni Insignia Grand Sport 1.6 Dizel 136HP AT6 Excellence test otomobilim 176.500 TL başlangıç fiyatıyla satılıyor.

Premium Tasarım Paketi (21.500 TL), Park & Go Paketi (6.500 TL) ve Sunroof (3.000 TL) opsiyonları da eklendiğinde test otomobilinin fiyatı 207.500 TL’ye ulaşıyor. Tüm teknolojik ve güvenlik opsiyonları ve üst donanım seviyesinde bu fiyat rakiplerine kıyasla uygun sayılabilir.

Fiyat, donanım ve kalite üçgeninin en çok sorgulandığı D-segmentinde başarılı bir hamle yapan Opel, yeni Insignia Grand Sport modeli ile oldukça başarılı ve iddialı bir otomobile imza atmış. Kabin içi kalitesi ve şık dış tasarımıyla sağlam bir duruş sergileyen Grand Sport, 136 beygirlik dizel motoru ve adaptif FlexRide şasi özellikleriyle de beklentileri karşılıyor.