Yeni Renault Megane Test Sürüşü: Yenilikçi Fransız

Renault’un 1995 yılından bu yana üretilen en önemli modeli, C segmenti temsilcisi Megane’ın yeri, özellikle ülkemiz için çok ayrı. Önceki 3 jenerasyonu ile ülkemizde başarılı olan Megane, 20. yılında Fransız Devrimi’ne imza atarak tamamen yenilendi. 2015’te tanıtılan ve 2016’da satışlarına başlanan yeni Renault Megane test sürüşü gerçekleştirme sahip olan ilk otomobil bloglarından birisi de Onurtestsurusunde.com oldu. 🙂

4 gün sürecek yeni Renault Megane test sürüşü için oldukça heyecanlıydım. Yepyeni, çok sevilen, çok satan bir otomobil çünkü Renault Megane. Sınıfında farklılık yaratan bir tasarıma sahip olan Megane’ın dış tasarımını burada da çok beğendiğimi belirtmiştim.

yeni-renault-megane-test-surusu-037

C segmenti otomotiv sektörü için en önemli segmentlerden biri, ama bu sınıfta artık birçok model miladını doldurmaya başlıyor.  Yeni Megane, bayıldığım tasarımı ve premium segmentte görmeye alıştığımız donanımları ile hem 3. jenerasyon modelin sıkıcılığını fazlasıyla telafi etmiş, hem de rakiplerine sıkı bir göz dağı vermiş oluyor.

Yeni Renault Megane test sürüşü boyunca, en üst donanım seviyesi olan (GT Line spor donanımını saymazsak) Icon donanımlı, 110 beygirlik 1.5 dCi EDC modeli bana eşlik etti.

Gelelim yeni Renault Megane test sürüşü izlenimlerime:

 

Dış Tasarım:

Yeni Megane, önümüzdeki dönemde test etmeyi heyecanla beklediğim Renault Talisman’dan sonra, Renault-Nissan ortaklığı tarafından geliştirilen CMF-CD platformunu kullanan 2. model. Yeni Renault Megane, yine ilk olarak Talisman modelinde gördüğümüz markanın yeni tasarım dilinin izlerini taşıyor.

Özellikle ön kısımda, C formundaki EDGE dizayn LED farların tasarımı dikkat çekici.

yeni-renault-megane-test-surusu-053Renault, ön ve arka farlar ile ufak tasarım oyunlarına gitmiş. Gündüz farı özelliğini taşıyan C formundaki bu kısım, neredeyse tamponun ortasına kadar uzanarak, yeni Megane’ın yere daha yakın görünmesini sağlıyor. E doğal olarak bu da Megane’a daha sert bakışlar ve sportiflik kazandırıyor.

Arka stop lambaları da çamurlukların üzerinden başlayıp, ortadaki ufak Renault logosuna kadar uzanıyor. LED stop grubu, bagaj kapağı boyunca uzanarak otomobilin daha geniş görünmesine yardımcı oluyor.yeni-renault-megane-test-surusu-023

Dev Renault logosunun yer aldığı ön ızgara da elden geçirilerek krom detaylarla süslenmiş. Tamamı LED ön farlardan bağımsız olarak konumlandırılan sinyal lambaları, sis farının hemen üzerinde yer alıyor.

Ön tasarımda fazlasıyla dinamik tasarım unsuruna yer veren Renault, bu sefer 3. jenerasyondaki yuvarlak hatlara yapılan eleştirilerden kurtulmak istemiş.

Görünüşe göre başarılı da olmuş. Şayet yeni Renault Megane test sürüşü boyunca otomobili gören birçok kişi çok beğendiğini, oldukça farklı göründüğünü belirtti.

yeni-renault-megane-test-surusu-052

Profilden baktığınızda yeni Megane’ın atak ve bir o kadar da sinirli bir otomobil olduğunu görüyorsunuz. Kapı kolları hizasında, ön çamurluğun hemen üzerindeki krom parçayı ilk bakışta sinyal lambası sanabilirsiniz ancak değil. Teknik olarak bir işlevi olmasa da, C sütunundaki yüksek omuz çizgilerinin devamı gibi görünen ince bir detay.

Arka kısımda ise çamurluklardan başlayıp ortadaki Renault logosu ve Megane yazısına uzanan köşeli farlar oldukça gayet iyi görünüyor. Piano siyahı marşpiyel ve krom egzoz ucu, bir nebze olsun arka tarafı sportif gösteriyor.

Yeni Renault Megane test sürüşü konuğumda yer alan 18″ boyutlarındaki 5 kollu jantlar (opsiyonel, +2.000 TL), araca kesinlikle farklı bir hava katıyor. Icon donanım seviyesinde standart olarak 17″ jantlar bulunuyor.

 

İç Tasarım

Dış tasarımdaki devrim, kuşkusuz ki fazlasıyla iç tasarıma da yansımış. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, yeni Megane’ın iç tasarımı artık C sınıfında liderliğe oturabilecek seviyede.

yeni-renault-megane-test-surusu-075

Sert plastiğin kullanıldığı alanlar çok nadir. Dokunduğunuz hemen hemen her yerde yumuşak plastikle muhatap oluyorsunuz.. Yolcu tarafındaki ve kapı konsollarında kullanılan trimlermetal izlenimi veriyor. Üstelik hem ön hem de arka kapı trimlerinde, hem de orta konsolun yan kısımlarında ambiyans aydınlatmaları yer alıyor. Multisense sürüş modu ile birlikte değişen Kırmızı (Sport), Mavi (Comfort), Yeşil (ECO), Pembe (Perso) ve Sarı (Neutral) renklerin yanı sıra, istediğinizi rengi manuel olarak seçip, yoğunluğunu ya da ön ve arka koltuklara dağılımını da ayarlayabiliyorsunuz.

yeni-megane-ambiyans-gifYeni Megane, dikey olarak konumlanan 8.7″ dokunmatik ekran sayesinde buton kalabalığını ortadan kaldırmış. Klima kontrolleri (birçoğu), medya sistemi, navigasyon, telefon, araç ayarları ve Multisense Sürüş Modu gibi özellikleri R-Link 2 sistemini kullanan bu ekrandan kontrol ediyorsunuz.

Direksiyon başındayken büyük ekranın dört bir yanına kolaylıkla ulaştım. Sistemin kullanımını öğrenmek için biraz zaman harcamam gerekse de, öğrendikten sonra işler çok daha pratik hale geliyor. Mesela tıpkı tabletlerde olduğu gibi, parmağınızı ekranın en altından yukarıya doğru sürüklediğinizde klima kontrolleri açılıyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-137

Dokunmatik ekranın sağ tarafında yer alan dokunmatik butonlarla; ekranı açıp kapatabiliyor, ses arttırıp azaltabiliyor, anasayfaya dönebiliyor, şerit takip, kör nokta yardımcısı gibi özelliklerin yer aldığı sürüş yardımcıları menüsüne ulaşabiliyor ya da ekran düzenlemeleri sayfasına gidebiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi ekranın sağındaki dokunmatik butonlarda parmak izi kalıyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-084

Ekranın hemen altında yer alan kısımda 4 ana klima kontrolü yer alıyor. Sağ ve sol taraftaki yuvarlak klima kontrolleri ise, yalnızca ekranda klima kontrol sayfası açık ise çalışıyor.

Konsolun en alt kısmında ise ECO butonu, start-stop özelliğini kapatma butonu ve otomatik park yardımcısı butonu yer alıyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-085

Icon donanımda yarı deri koltuklar geliyor. Malzemesi ve dikişleri gayet kaliteli görünen yarı elektrikli koltuklar, hem çok rahat, hem de masaj özelliğine sahip.

Deri direksiyon simidinin hissiyatı oldukça iyi. Ancak Renault, yeni Megane’da da gelenekten vazgeçmemiş ve multimedya sisteminin kontrolünü, direksiyonun sağ arka tarafında yer alan kola yerleştirmiş.. 🙁

Direksiyon simidi üzerindeki butonlardan ise adaptif cruise kontrol ayarları, multimedya sisteminin ses ayarlarını ve dijital gösterge panelinin kontrollerini yapabiliyorsunuz.

Koltuklar hem konforlu hem de kaliteli. Sürücü koltuğunda masaj özelliği de var.
Koltuklar hem konforlu hem de kaliteli. Sürücü koltuğunda masaj özelliği de var.

Saklama alanları oldukça fazla olan yeni Megane’da, oldukça derin bir torpido gözü bulunuyor. Orta konsolda kapaklı bir göz, kredi kartı veya telefonunuzu koyabileceğiniz açık ve derin bir göz ile kol dayamanın altındaki bölme yer alıyor. Kapı konsollarında da yeterli alan sunuluyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-094

Bagajı açtığınızda ise 434 litrelik bir alan sizi ve bavullarınızı bekliyor 🙂 Bagaj hacminin, yeni Renault Megane’ın rakipleri VW Golf’te 380 litre, yeni Opel Astra’da 360 litre olduğunu da belirtelim.

yeni-renault-megane-test-surusu-151

Arka koltuklarda gayet yeterli diz mesafesi sunuluyor. Arka orta koltukta kolçak da yer alıyor. Yarı deri koltuklarda deri malzeme kaliteli görünüyor ancak kullanılan kumaş doku ve görünüm olarak biraz farklı. Ancak deri kısımlar sıcaklarda çok ısınmıyor, kumaş kısımlar da terletmiyor.

 

Teknoloji:

Yeni Megane test sürüşü konuğum Icon donanımlı model, Pure Vision Full LED ön farlar, 7″ TFT renkli LED gösterge paneli, bel destekli ve masajlı sürücü koltuğu, eller serbest Renault kart sistemi, Multisense Sistemi, 8.7″ R-Link2 arayüzlü dokunmatik ekran gibi özelliklere sahip.

Pure Vision LED ön farların aydınlatması kusursuz. Uzun far asistanına da sahip olan LED farlar, geceyi gündüze çeviriyor, uzun hüzmeli farlar ise şimşek efektini standart olarak sunuyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-141

7″ renkli gösterge paneli ise kişiselleştirme seçenekleri ve kolay okunabilir olması ile faydalı bir özellik. Arayüzünü isteğinize göre konsoldaki ekrandan seçerek değiştirebildiğiniz TFT renkli LED gösterge paneli, hız ve devir bilgilerini gösteriyor. Bu ekranda, ortalama yakıt tüketimi, km bilgisi ve navigasyon bilgileri de takip edilebiliyor. Bir eleştirim, bu ekranda navigasyon yönlendirmelerinin sadece ufak bir ok işareti ile gösterilmesine olabilir.

yeni-megane-gosterge-gif
Dijital gösterge panelinin 4 farklı konsepti bulunuyor.

En son buraya tıklayarak okuyabileceğiniz VW Passat test sürüşü sırasında masaj yapan koltuğu test etme fırsatı bulmuştum. İtiraf etmeliyim, yeni Renault Megane test sürüşü sırasında sıkça kullandığım masaj özelliği Passat’takinden çok daha detaylı. Tüm sırtınıza yapılan masaj, orta konsoldaki Multisense butonuna bastıktan sonra Comfort modunu seçerseniz otomatik olarak başlıyor. Ayrıca manuel olarak masaj özelliğini başlatıp, şiddetini ve sıklığını ayarlayabiliyorsunuz.

yeni-renault-megane-test-surusu-074

Multisense Sistemi’de Talisman’dan sonra ilk defa yeni Megane’da sunuluyor. Orta konsoldaki tuşa basarak ya da 8.7″ ekrandan Multisense menüsüne girerek Comfort, Sport, ECO ya da Neutral sürüş modlarından birini seçerek aracın şu özelliklerini değiştirebiliyorsunuz:

Motor tepkisi,

EDC vites kutusu tepkisi,

Motor sesi,

Direksiyon tepkisi,

Ambiyans rengi.

İsterseniz Perso modunda kendi tercihleriniz doğrultusunda da otomobilin karakterini değiştirebiliyorsunuz.

 

Performans:

Yeni Megane test aracımda Renault’nun nam salmış motoru, 110 beygirlik 1.5 dCi EDC görev yapıyordu. 1386 kiloluk Megane’ı ivmelendirmede biraz cimri davranan bu ünitenin, nadir de olsa çift kavramalı EDC şanzımanla anlaşamadığı oluyor.

0-100 km/s hızlanmasını 12 saniyeden biraz daha uzun sürede tamamlayan yeni Renault Megane 1.5 dCi EDC, maksimum 187 km/s hıza çıkabiliyor.

İvmelenmesi biraz yavaş olsa da yeni Megane’ın 1.5 dCi motor ve EDC şanzıman kombinasyonu ile yeterli performansı vaat ediyor. Özellikle 3. vitesten sonra şanzıman ve motor daha uyumlu çalışmaya başlıyor, geçişler arasındaki boşluklar hissedilmiyor ve hızlanma daha çabuk gerçekleşiyor.

yeni-renault-megane-test-surusu-026

Yeni Megane’ın yol tutuşu ise başarılı diyebiliriz. Test aracının üzerindeki 18 inçlik opsiyonel jant-lastik takımına rağmen viraj performansı ve yol tutuşu güven vericiydi.

Yalnız direksiyonun Sport modunda dahi hafif olması, sürüş keyfini biraz kaçırıyor. En azından direksiyon sertliği Sport modunda biraz daha artsaydı, sürücü otomobille daha keyifli bir iletişim kurabilirdi. Yukarıda bahsettiğim gibi yeni Megane’ın yol tutuşu iyi, ancak hafif ve kısmen hissiz direksiyon simidi nedeniyle sert girilen virajlarda aracın tepkisini tahmin edemiyorsunuz.

Yakıt tüketimi konusuna gelirsek, yeni Renault Megane test sürüşü boyunca yakıt tüketimi ekranında  gördüğüm ortalama, 7 litre civarında oldu. Zaman zaman 7.5 litreleri görsem de, sakin kullanımla şehir içi çok rahat 6 litre seviyelerine düşmek de mümkün. Uzun yolda ise tüketimin 4.5-5 lt/100km seviyelerine, hatta belki daha da altına düşeceğine inanıyorum.

 

Sonuç:

Yeni Renault Megane test sürüşü izlenimlerimin sonuna gelirken, otomobilin dış ve iç tasarımı ile şuanda C segmentinde yer alan en etkileyici model olduğunu söyleyebilirim.

Rakipleri Volkswagen Golf, Opel Astra, Seat Leon, Ford Focus ve Kia Cee’d modellerine kıyasla görünüm olarak 1. sıraya yerleştirebileceğim yeni Megane, malzeme kalitesi bakımından da bence 2. veya 3. sıraya kurulabilir.

Genel olarak sınıfında farklılık yaratan tasarımı, zengin standart donanımları ve yenilikçi özellikleri ile yeni Megane, C segmenti otomobiller arasında bana kalırsa en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor. Üstelik yakın zamanda Renault Megane Sedan versiyonunun da Bursa’da üretilerek satışa çıkacağı duyuruldu.

67.650 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan yeni Renault Megane: Touch, Joy, Icon ve GT Line olmak üzere 4 farklı donanım ve 3 dizel, 1 benzinli motor seçeneği ile satılıyor.

Test Aracım: Yeni Renault Megane 1.5 dCi 110 bg EDC Icon

Başlangıç Fiyatı: 91.900 TL

Opsiyonlar:

Kontrol Paketi: Eller Serbest Park Sistemi & Kör Nokta Uyarı Sistemi & 360 park destek sistemi – 3.000 TL

Sürüş Paketi: Adaptif Cruise Control&Şerit Takip Sistemi&Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi&Aktif Acil Fren Destek Sistemi&Otomatik Uzun/Kısa Farlar – 3.000 TL

8,7” Dokunmatik Ekran – 1.000 TL

18′ Alüminyum Alaşımlı Jantlar – 2.000 TL

Metalik Renk  – 1.000 TL

Toplam: 101.900 TL