Yeni Renault Talisman Test Sürüşü: Gözü Üst Segmentte

Bir markanın daha “amiral gemisi” modeli ile karşınızdayız. Renault Talisman test sürüşü ile 2015 yılında tanıtılan otomobilin, Renault için yeni bir devri başlattığını düşündüğüm tasarımı ve vaat ettiği E segmenti özelliklerini keşfetme fırsatı buldum.

Renault Talisman’a ne zaman bir yerlerde rastlasam, sanki ilk defa yollarda görmüş gibi hayranlıkla bakıyorum. O kadar şık, o kadar agresif bir otomobil ki, sanki zamanı hiç geçmeyecek gibi duruyor.

Sunduğu E segmenti muadili donanımlar, rakiplerinde bulunmayan sürüş teknolojileri, etkileyici tasarım ve oyuncaklı teknolojiler. Tüm bu artıları ile güçlü rakiplerine kafa tutmaya çalışan Renault Talisman, yer yer cansız kalan motoru ve fiyat-performans anlamında kafalarda bıraktığı soru işareti ile D segmentinde isteneni verecek mi göreceğiz.

Renault Talisman test sürüşü ile tüm bu soruların cevabını aradık:

 

Dış Tasarım

Yeni Renault Talisman, bana kalırsa dış tasarımı ile Renault için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bugüne kadar Laguna ya da Latitude modelleri ile heyecan ve ruhu yansıtamayan Renault, yeni Talisman ile birlikte bu modellerin ardından beklenmedik bir işe imza attı diyebiliriz. Açıkçası markanın Laguna ve Latitude gibi büyük ölçüde silik modellerin ardından bu kadar keskin ve kararlı bir otomobil getirmesi beklenmiyordu.

Öyle ki Renault Talisman test sürüşü sırasında anladım ki otomobile hangi açıdan bakarsanız bakın sizi etkileyen bir çizgisi oluyor.

Ön tasarıma baktığımızda devasa Renault logosu etrafına konumlanan dev krom ızgara, yıldız parçalardan biri oluyor. Kaputtan ızgaranın en altına kadar uzantıları devam eden LED ön farlar ise ön tasarımdaki bir başka yıldız oluyor. Gündüz farı olarak görev yapan C şeklindeki LED’ler markanın yeni modellerinde de sıkça yer vereceği bir eleman olacak gibi görünüyor.

Çok güçlü hatlar ile kaslı görünen kaput çizgileri de, yeni Renault Talisman’ı agresif ve biraz da sportif gösteren en baskın unsur. Uzun gövdesi ile gerçekten de D segmenti değil, sanki E segmenti bir otomobil gibi görünen yeni Talisman, her açıdan oldukça ciddi duruyor.

Opsiyonel olarak alınan 19 inçlik jantlar, karartmalı camlar, krom egzoz detayları ve bagaj kapağı boyunca uzanıp Renault logosunda biten LED arka stoplar. Yeni Talisman test sürüşü, bu otomobilin bugüne kadar D segmentindeki en kaslı, en sert ve en az sportif görünen otomobil olduğunu öğretti.

 

İç Tasarım

Renault Talisman test sürüşü konuğum, dış tasarımda sunduğu ciddiyeti ve şıklığı iç tasarımda da fazlasıyla sunuyor. Yeni Renault Megane HB test sürüşü yazısında da göreceğiniz gibi, Talisman’ın kokpiti ufak kardeşi Megane ile neredeyse aynı.

Kapıyı araladığınızda sizi karşılayan tamamı deri koltuklar oldukça kaliteli. Elektrikli kontrollere sahip olan koltuklar hem ısıtma hem de soğutma özellikleri de sunuyor. Zaten oldukça konforlu olan koltuklarda dilerseniz masaj özelliğini aktif hale getirip 3 farklı masaj modundan birini seçebiliyor, şiddetini ayarlayabiliyorsunuz.

Konsolun üst kısmında kaliteli bir ahşap trim yer alıyor. Dikkatimi çeken nokta da bu ahşap trim ile ilgili aslında. Renault, Talisman’ın test aracımızdaki gibi Icon donanımında dahi ahşap trim harici ne bir metal detay ne de siyah plastik ya da deri dışında bir parça kullanmış. Bu nedenle biraz karanlık bir kokpitle karşılaşıyorsunuz.

Neyse ki yeni Renault Talisman test sürüşü konuğumda ambiyans aydınlatmaları unutulmamış. Ön kapı trimlerinde, ve ön konsolda ambiyans aydınlatmaları yer alıyor. Multisense sürüş modu ile birlikte değişen Kırmızı (Sport), Mavi (Comfort), Yeşil (ECO), Pembe (Perso) ve Sarı (Neutral) renklerin yanı sıra, istediğiniz rengi manuel olarak seçip, yoğunluğunu da ayarlayabiliyorsunuz.

Yeni Megane, dikey olarak konumlanan 8.7″ dokunmatik ekran sayesinde buton kalabalığını ortadan kaldırmış. Klima kontrolleri (birçoğu), medya sistemi, navigasyon, telefon, araç ayarları ve Multisense Sürüş Modu gibi özellikleri R-Link 2 sistemini kullanan bu ekrandan kontrol ediyorsunuz.

Dik konumlanan multimedya ekranı, TESLA ile başlayan sürücü odaklı ve kullanımı kolaylaştıran akıllıca bir fikir.

Talisman, iç tasarımında kullanılan deri ve plastik kalitesi ile de E segmentini hedeflemiş. Ancak D ve E segmenti arasında başarılı bir noktaya oturmuş. Saklama alanlarının çokluğu (kol dayamanın altından vites kolunun altına uzanan gizli alan gibi) ve özellikle arka koltuklardaki inanılmaz geniş yaşam alanı ile D segmentindeki rakiplerin bir tık üstüne çıkıyor.

608 litrelik bagaj hacmiyle de iddialı olan yeni Renault Talisman, Skoda Superb’den 20 cm daha kısa olmasına rağmen toplam 608 litrelik bagaj hacmi ile 13 litrelik bir fark atıyor. Talisman, VW Passat’tan ise 22 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

 

Teknoloji

Renault Talisman test sürüşü konuğumun en iddialı olduğu konulardan birisi de teknoloji. Opsiyonel olarak alınan bazı teknolojiler ile Talisman tamamen farklı bir otomobile bürünebiliyor.

Talisman’ın sürüş karakterini değiştiren bu teknolojilere değineceğim, ama önce diğer teknolojilere bakalım.

Kontrol Paketinde (Opsiyonel)

-Eller serbest park sistemi

-Güvenli mesafe uyarı sistemi

-Acil fren destek sistemi

-360 park destek sistemi özellikleri yer alıyor.

Multisense Sürüş Modu

Elektrikli, masaj fonksiyonlu ve havalandırmalı ön koltuklar da yalnızca ICON donanımda standart olarak geliyor. Volkswagen Passat’ta opsiyonel olarak sunulan Head-Up Display (hayalet gösterge) özelliği ise Talisman ICON’dan standart olarak geliyor. Sürücü tarafında konsolun üst kısmında yer alan cam parça aracı çalıştırdığınızda yükseliyor, ve bu cama hız, navigasyon ve öndeki aracı takip mesafeniz yansıyor.

Gelelim Renault Talisman test sürüşü konuğumun benzersiz teknolojik opsiyonlarına. Tam donanımlı olan test otomobilimde, elektronik amortisör ile eşleşen 4CONTROL özelliği yer alıyordu.

Peki 4CONTROL nedir?

Renault Talisman’daki 4CONTROL sistemi, otomobilin tekerlek açısını saniyede 100lerce kez ayarlıyor. Direksiyonu ne kadar fazla çevirir, dönüş açısını daraltırsanız, 4CONTROL sistemi devreye girerek manevra yapmanızı kolaylaştırmak için arka tekerlekleri 3,5 dereceye kadar döndürüyor.

Bu teknolojiyi Talisman ilk tanıtılırken görmüş ve etkilenmiştim. Geçtiğimiz günlerde bizzat test etme şansı buldum ve inanılmaz bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Devasa Talisman’la düşük hızlarda park etme ve dar sokak manevraları kolaylaşırken, yüksek hızlarda da viraj performansı hissedilir derecede artıyor.

Yaklaşık 80 km/s hızla girdiğim virajda 4CONTROL’ün çalışma prensibini ve verdiği hissiyatı keşfettim. Çalışma prensibini yukarıda anlattım ama verdiği his inanılmaz. 80 km/s hızla girdiğiniz virajda, Talisman arkadan itişli bir otomobil gibi davranarak arkadan kontrollü bir kaymaya başlamış hissi veriyor. Ancak işin enteresan tarafı, tıpkı bazı şehirler arası yolcu otobüslerinde olduğu gibi, sola dönen virajda direksiyonu sola kırdığınızda arka lastiklerde sağa döndüğü için siz koltukta kesinlikle güvende hissediyor, virajı nasıl başarılı aldığını anlıyorsunuz.

Talisman sola viraj alırken ön lastikler:  \—–\

Arka lastikler:                                          /—–/

Elektronik süspansiyon genel anlamda oldukça yumuşak davranıyor. Viraj performansında 4CONTROL ile birlikte güzel bir iş çıkarıyorlar. Hem güvensizlik yaşatmıyor hem de konforlu bir sürüş sunuyor.

 

Performans

Renault Talisman test sürüşü aracım 1.6 dCi EDC 130 beygirlik motora sahipti. 130 beygirlik motor, şehir içinde oldukça yeterli. Motor şanzıman uyumu başarılı olan Talisman, 1750 devirde 320 nm tork güç üretiyor.

1574 kg’lik Talisman D segmenti standartlarında sayılıyor. Ortalama bir ağırlık ve 130 beygir güce rağmen Renault Talisman’ın 0-100 km/s hızlanması ise 120 beygirlik DSG şanzımanlı Passat ile aynı: 10.8 sn.

Tabii Multisense sürüşü modları arasından Sport modunu seçtiğinizde birden ambiyans ve gösterge kırmızıya dönüyor, süspansiyonlar sertleşiyor ve Talisman belki biraz daha çabuk hızlanıyor. ECO modda 140 km/s üzeri hızlara çıkmak saatler alırken, SPORT modunda ise 160 km/s hıza çabucak ulaşılıyor.

Yaklaşık 200 km’lik 3 gün süren yeni Renault Talisman test sürüşü boyunca ortalama yakıt tüketimi ise 7 litre seviyelerinde oldu.

Fiyat

164.75 TL liste fiyatına sahip olan Bulut Gri rengindeki Talisman test aracım, aşağıdaki opsiyonlara sahip:

Talisman Icon 1.6 dCi EDC 130 bg   –   151.700 TL

Elektronik Amortisör   –   1.100 TL

4Control   –   3.300 TL

19” Alüminyum Alaşımlı Jantlar   –   2.750 TL

Kontrol Paketi: Aktif Acil Fren Destek Sistemi & Güvenli Mesafe Uyarısı & Eller Serbest Park Sistemi   –   4.400 TL

Metalik Renk   –   1.500 TL