Yeni Volkswagen Arteon Test Sürüşü: Başka Gezegenden Geldi

Farklı bir gezegende tasarlanıp dünyaya gönderilmiş gibi görünen, premium segmentin yeni oyuncusu Volkswagen Arteon test sürüşü izlenimlerim ile birlikteyiz.

Volkswagen’in yeni amiral gemisi Arteon 2017 yılında Cenevre’de tanıtıldığında, markanın sportif Passat’ı CC modelinin yerini alacak bir otomobil olduğu düşünülüyordu. Farklı tasarımı ve coupe çizgileriyle Volkswagen Arteon, gerçekten üretimi durdurulan CC‘nin yerini alıyor gibi görünebilir, ancak durum tamamen farklı.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Premium segmentte yarışmak için CC modelinden bağımsız tamamen yeni bir model olarak karşımıza çıkan Arteon, marka tarafından yenilikçi gran turismo olarak konumlandırılıyor. Merak edip, markayı yeni bir boyuta taşıyan Volkswagen Arteon test sürüşü ile farklı bir gezegende tasarlanmış bu başyapıtı deneyimledim.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Passat ile Opel Insignia Grand Sport, Ford Mondeo, Renault Talisman gibi D segmenti modellere karşı en güçlü rakip olan Volkswagen, Arteon ile çıtayı yükselterek premium segmentteki Audi A5 Sportback ve BMW 4 Serisi Gran Coupe modellerine boyutları, teknolojisi ve motor seçenekleri ile kafa tutuyor.

Peki hayranlık uyandırıcı bu tasarımın altında gerçekten bir premium otomobil yatıyor mu?

 

Dış Tasarım

Bugüne kadar hep işlevsel ve şık tasarımlarla kalbimizde yer edinmiş bir marka olan Volkswagen, Scirocco’yu saymazsak hep fazla agresif çizgilerden kaçınmıştı. Volkswagen Arteon test sürüşü otomobilimin gelmesiyle birlikte markanın Arteon’da bu kuralın dışına çıktığını anladım.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

İlk bakışta bumerang formundaki çift LED ile bölünmüş 2 parça gibi görünen ön farlar dikkat çekiyor. Dikiz aynasından bakan sürücüleri korkutmaya yetecek dev ön ızgara ve ızgarayla birleşen iki LED şerit, Arteon’u daha güçlü gösteriyor. Bu güçlü ifadede, alçak tamponun da etkisi var.Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Profilden bakıldığında Volkswagen Arteon‘un neden fastback olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Alçak tavan çizgisi ve çerçevesiz camlar Arteon’u 4 kapılı bir coupe yapıyor. Ön çamurluktan başlayıp, Golf R’dan tanıdığımız Mat Krom görünümülü yan aynalara kadar uzanan krom şerit aracın Elegance donanımda olduğunu gösteriyor. Dedim ya, sanki Arteon başka bir gezegende tasarlanıp dünyaya gönderilmiş. Her detayı özenle düşünülmüş.

Arka kısımda ise LED teknolojisinin son nimetlerini kullanan stop lambaları az da olsa CC modelinde kullanılanlara benziyor. Audi modellerinden ve yeni Volkswagen Golf’ten aşina olduğumuz içeriden dışarıya doğru akan dinamik LED sinyal lambaları güvenliğin yanı sıra görsel bir şov da sunuyor. Bagaj kapağı ile birlikte açılan arka camın üzerinde, neredeyse tüm cam boyunca uzanan 3. stop lambası da bana Bentley modellerini hatırlatıyor.

Arteon’un boyutları da rakiplerinden çok daha büyük. 4862 mm uzunluğundaki Volkswagen Arteon test sürüşü konuğumun rakipleri Audi A5 Sportback 4733 mm, BMW 4 Serisi Gran Coupe ise 4638 mm. Hem boy hem de genişlik olarak rakiplerinden üstün olan Arteon, aynı zamanda bu modellerden hatırı sayılır derecede daha yüksek.

 

İç Tasarım

Arteon test otomobilimin kapısını açtığımda, opsiyonel olarak sunulan siyah Nappa deri koltuklar ve ergoComfort 14 yönlü ayarlanabilir sürücü ve ön yolcu koltukları karşılıyor. AGR konfor onaylı koltukların Elegance donanımında bile bel destekleri ve konforu muazzam.

Malzeme kalitesi üst düzeyde olan Arteon’un kokpiti, standart bir Passat Highline ile bire bir aynı. Yani sade, lüks ve fazlasıyla kullanışlı. Sportif Arteon R-Line’ın aksine daha lüks odaklı olan Elegance donanımlı Volkswagen Arteon test sürüşü konuğumda rafine lüks hissiyatını birkaç kaç arttıran harika Silver Birch ahşap dekor standart olarak geliyor. R-line donanım seçeneği iç tasarımda, Elegance donanımdan R-Line logolu spor direksiyon simidi ve Silver Rise metalik karbon görünümlü dekor ile ayrılıyor.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Silver Birch ahşap dekor ve analog saat sizi geçmişe götürürken, 12.3″ boyutundaki dijital gösterge paneli ve el hareketleri ile ekrana dokunmadan geçiş yapmanızı sağlayan “Gesture Control” özellikli 9,2″ Discover Pro radyo navigasyon sistemi ile tekrar geleceğe dönüyorsunuz.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Uzun boyutları sayesinde yeni Arteon, hem önde hem de arkada oldukça geniş bir yaşam alanı sunuyor. Ön kısımda baş ve omuz mesafeleride oldukça iyi. Arka tarafa geçtiğimizde ise omuz mesafesi yine çok başarılı ancak coupe tasarımın verdiği alçak C sütunu ve yarım açılan arka camların etkisiyle biraz basık hissedebiliyorsunuz.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Arka cam ile birlikte açılan elektrikli bagaj kapağının altında 563 litrelik dev bir yükleme alanı bulunuyor. 563 litre bagaj hacmi, 480 litrelik A5 Sportback ve 4 Serisi Gran Coupe’den daha başarılı. Hatta 540 litrelik Mercedes-Benz E-Serisi ve 530 litrelik BMW 5 Serisi’nden de daha büyük.

 

Teknoloji

Volkswagen Arteon test sürüşü konuğum standart olarak sunulan birçok teknolojiye sahip. Arteon’u test aracımda olduğu gibi 2.0 TDI 4MOTION motor seçeneği ile birlikte aldığınızda, sadece bu motor seçeneğine özgü özellikler de standart olarak sunuluyor.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Öndeki araçla aranızdaki mesafeyi koruyan adaptif hız sabitleyici sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Hızınızı sabitliyor, öndeki araçla mesafenizi dijital gösterge panelinden ayarlıyor ve gerisini Arteon’a bırakıyorsunuz. Yenilikçi değil ama başarılı.

İkincil çarpışma frenini de bizzat test ettim ve gerçekten işe yarıyor. Benzin istasyonunda geri manevra yaparken, geri görüş kamerasından plastik dubaya yaklaştığımı farkettim. Biraz daha yaklaşmak istediğimde çarpışma freni sert bir şekilde otomobili durdurdu.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Test aracımda bulunan LED gelişmiş ön farlar, her Volkswagen modelinde olduğu gibi kusursuz bir aydınlatma sunuyor. Üstelik Dynamic Light Assist sistemi sayesinde radarla yolun aydınlatmasını ve karşı şeritten gelen araçları tarayıp sürekli uzun farla sürüş imkanı sağlıyor.

Volkswagen Arteon test sürüşü konuğum 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olduğu için XDS elektronik diferansiyel kilidi de standart olarak geliyor. Bu sayede otomobil 4 tekerleğe güç ve fren dağılımını otomatik olarak ayarlayarak daha iyi bir yol tutuşu sunuyor. Bunun gibi yardımcı sistemler olmadan 240 beygirlik bu otomobili yolda tutmak pek kolay olmazdı 🙂

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Keşke yeni Volkswagen Arteon’da kör nokta algılayıcısı ve şerit takip asistanı standart olsaydı. Arteon gibi bir başyapıtta bu iki ufak detayı aradım . Rakipleri A5 Sportback ve 4 Serisi Gran Coupe‘de bunlar standart mı peki? Tabii ki hayır.

Yeni Polo test sürüşü yazımda bu konuya değinmiştim. Arteon’da da 9.2 inçlik multimedya ekranının kontrol paneli dokunmatik. Sürüş sırasında biraz kullanımı zor oluyor, sesi açayım derken kanalı değiştirebiliyorsunuz. Ama alışınca her şey yoluna giriyor 🙂  Henüz birkaç otomobilde kullanılan Gesture Control teknolojisiyle bizi tanıştıran ilk Volkswagen, Arteon oluyor. Sağdan sola veya soldan sağa el hareketiyle menü fonksiyonları ya da Apple Carplay‘den dinlediğiniz müzikleri ekrana ya da herhangi bir butona dokunmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Performans

Volkswagen Arteon test sürüşü konuğum, 240 beygir ve 500 Nm tork üreten modelin en güçlü motor seçeneği 2.0 TDI üniteye sahip. Üretilen bu çılgın güç, 7 ileri DSG şanzıman ile 4 tekerleğe aktarılıyor (4MOTION).

Evet, 240 beygir ve 500 Nm torku bu otomobilde iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. 1828 kilo gibi hatırı sayılır bir ağırlığı sadece 6.5 saniyede 100 km/s hıza çıkaran 2.0 litrelik dizel motor için çok sessiz ya da çok sesli çalışıyor diyemeyiz. Ancak bu kadar güçlü bir motorun sesine kim bakar ki?

Arteon’un 4MOTION sistemi, 240 beygirden faydalanmaya başlarken muhteşem bir tutunma ve güç iletimi sağlıyor. Yüksek hızda girdiğiniz virajlarda bile güveni ve yere sağlam bastığınızı hissediyorsunuz.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Konsoldaki butondan EcoComfort, Normal ya da Sport olmak üzere 4 farklı sürüş modu ile otomobilin karakterini tamamen değiştirebiliyorsunuz. Eco, Normal ve Comfort modlarında pek bir şey hissetmiyorsunuz. Sport’a aldığınızda ise dış tasarımdaki agresiflik birazcık sürüşe de enjekte ediliyor.

Volkswagen Arteon test sürüşü sırasında bol bol otoyolu kullanma fırsatım oldu. Hız sınırları içerisinde yaptığım ufak denemelerle şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Arteon gördüğünüzde kaçın! Ya da sizi geçmesi için müsaade edin ve onu izlerken kısa sürecek görsel şölenin keyfini çıkarın.

Evet, Arteon 2.0 TDI 4MOTION 240 bg gerçek bir sürpriz otomobili. Tamam tasarımıyla agresif ve hızlı olduğunun sinyallerini veriyor olabilir ama, otomobiline yeni Arteon‘dan daha fazla ödeyen BMW ya da Mercedes sahipleri, kendi otomobillerinden daha seksi ve daha güçlü bir Volkswagen’i kaldıramayabilir 🙂

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü
Arka camlar en fazla bu kadar açılıyor.

Yaklaşık 250 km yol yaptığım Volkswagen Arteon test sürüşü konuğum ile ortalama yakıt tüketimim 10.8 litre oldu. Farklı bir gezegende tasarlanıp gönderilmiş, kaputun altına 240 beygirlik 2.0 TDI motor yerleştirilmiş, 500 Nm tork ile sizi koltuğa zımbalayan 4 çeker bir otomobil için çok iyi bir tüketim. Bu benim kullanımım tabii ki, sürüş özelliklerine göre şehir içinde 8-9 litre arasına düşeceğine inanıyorum.

 

Fiyat

Yeni Volkswagen Arteon, 1 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği ile sunuluyor. Yeni Arteon 1.5 TSI ACT 150 PS DSG modeli 235.300 TL’den satılırken, 2.0 TDI SCR 150 PS DSG seçeneği 309.700 TL, Arteon test sürüşü otomobilimdeki gibi 2.0 TDI SCR 240 PS 4M DSG seçeneği ise 344.200 TL‘den satışa sunuluyor.

İster Elegance, ister R-Line donanımı tercih edin, Arteon’un fiyatı değişmiyor. Test otomobilimin fiyatı ise Nappa deri döşeme, panoramik açılır tavan gibi ekstra donanımlarla birlikte 370 bin TL‘ye yaklaşıyor. Arteon Fiyat listesi için tıklayın.

Yeni Volkswagen Arteon test sürüşü

Agresif görüntüsünün altında yumuşak bir sürüş ve çok güçlü bir motor barındıran yeni Volkswagen Arteon, standart dışı tasarımıyla yolda ilerlerken meraklı bakışları üzerine topluyor. Gaz pedalına dokunmanızla birlikte 240 beygir anında 4 tekerleğe iletiliyor ve uçuşa başlıyorsunuz. 4MOTION ve adaptif şasi sayesinde yol tutuşu da muazzam. Kısacaı hem performanslı yapısı hem de oldukça geniş ve konforlu yaşam alanı sayesinde yeni Volkswagen Arteon gerçek bir uzun yol otomobili.

Yeni Volkswagen Polo Test Yazısı için tıklayın